Prof. Dr. Mustafa SAFRAN

Dernek Başkanımız Prof. Dr. Mustafa SAFRAN'ın "İnsanlığa Karşı İşlenen Suçlar"a Dair Kınama Mesajı

 
       "Dünya insanlığa karşı işlenen suçlarla dolu. Bu suçlar kah İŞİD'in, İsrail'in yada Çin'in yaptığı gibi doğrudan doğruya kan dökme yoluyla işleniyor kah Afganistan yada pekçok Arap ülkesinde gördüğümüz gibi, insanların temel hak ve özgürlüklerinin yok sayılması ve sosyal adaletin umursanmaması yoluyla işleniyor. İsrail Gazze'de müslümanlara karşı, Boko Haram Nijerya'da laiklere karşı, seksen tane karısı olan Sultan da Brunei'de kadınlara karşı insanlık suçu işliyor.
       Nerde oğullarımızı, kızlarımızı, komşularımızı ve diğer insanları Allah'ın kendilerine verdiği temel haklardan ve hürriyetlerden mahrum etmişsek, orada gizli yada açık bir insanlık suçu oluşuyor. Kendi oluşturduğumuz insanlık suçlarını gözlerden saklamak için de hurafeler menkıbeler uydurup bunlara inanıyoruz. Aklımızı ve hayatımızı bizatihi kendimiz felç ediyoruz. Cehalet ve eşitsizlik batağının içinde mutlu mesut yaşayıp gidiyoruz. Bir süre sonra da, toprağımız, ülkemiz, çocuklarımız, aklımız, ruhumuz başkalarının avı ve oyuncağı haline geliyor. Bunların karşısında bizlerse, aslında bizi bu hale getiren yanlışlarımızı öfke ve nefretle iyice pekiştirmekten başka hiçbirşey yapmıyoruz. Ah, bir de, “kola içmeyin” diyoruz…
       Yakın zamanda şahit olduğumuz bütün insanlık suçlarının bugünki faillerini ve bu suçlara yüzyıllardır zemin hazırlayan dost düşman bütün müsebbibleri esef ve lanetle kınıyoruz."
 
            Prof. Dr. Mustafa SAFRAN
Tarih Eğitimcileri Birliği Derneği Başkanı