Prof. Dr. Mustafa SAFRAN

Dernek Başkanımız Prof. Dr. Mustafa SAFRAN'ın "Öğretmenler Günü Kutlama Mesajı"

Dernek Başkanımız Prof. Dr. Mustafa SAFRAN'ın

"Öğretmenler Günü Kutlama Mesajı"

Değerli meslektaşlarım;
İnsanlık tarihi genel olarak düşünüldüğünün aksine, insanlığın sürekli büyümesinin tarihi değil, çocuk gibi düşüp kalkmasının tarihidir. Stefan Zweig'in deyişiyle, insanlığın yıldızının parladığı ve söndüğü" biteviye bir süreçtir.
Yıldızın parladığı anlar, yardımlaşmanın, adaletin ve sevginin önemsendiği anlardır ve tarihte örnekleri çoktur. Söndüğü anlar ise ayrımcılığın, şiddetin, hak mahrumiyetlerinin, bağımlılıkların görüldüğü dönemlerdir. Diğerleri kadar çok değildir ama bunun da örnekleri vardır.
Bu örnekler eşliğinde düşünmeye çalışan biri olarak, yaşadığımız çağda, insanlığın "düşmek üzere mi" yoksa "kalkmak üzere mi" olduğundan bir türlü emin olamadığımı söylemek isterim. Gönlüm elbette, "kalkmak üzere" olduğuna inanmaktan yana. Bir tarih öğretmeni olarak böyle inanırsam, sanırım, öğrencilerime şiddetin, düşmanlığın, ayrımcılığın tarihini değil, adaletin, sevginin ve iyi olma çabasının tarihini öğretmem gerekecek.
Sizlere de, bir meslektaşınız ve kardeşiniz olarak acizane tavsiyem, insanlığın ayağa kalkmasını sağlayabilecek olan "bilgiye" sahip olduğunuzu unutmamanız ve bu sürece sağlayabileceğiniz katkıyı hafife almamanızdır.
Öğretmenler gününüz kutlu olsun.
Prof. Dr. Mustafa Safran
TEBD Başkanı